Norite užsiauginti derlių pats? Statykite šiltnamį!
Daugelis lietuvių svajoja apie nuosavą šiltnamį, tačiau dėl įvairiausių mitų, kurie sklando tiek internete, tiek kitų žmonių lupose – tokie troškimai kartais metami iš galvos. Šiltnamiai kaina nėra didelė. Juolab, šiuo metu galima pasirinkti iš tokios plačios šiltnamių pasiūlos, jog kiekvienas nesunkiai atras jam labiausiai tinkamą variantą tiek kainos, tiek kokybės prasme.
Kalbėdami apie šiltnamį nebūtinai turime galvoje labai didelius šiltnamius, kuriuose auginamas didelis kiekis daržovių, kurios padės visa žiemą praleisti sveikai maitinantis. Net ir patys mažiausi šiltnamiai yra geriau nei nieko. Juolab, mažas šiltnamis gali dovanoti kur kas daugiau vaisių nei kad didelis. Svarbiausia – tinkamai sumontuotas šiltnamis ir derlinga žemė.
Šiltnamio įrengimas
Pirmiausia rekomenduojame nusistatyti biudžetą. Kaip jau minėjome, šiltnamiai kaina gali labai skirtis, tad pasirinkite tą variantą, kuris labiausiai tinka Jums. Dažniausiai Lietuvoje įvertinami trijų tipų šiltnamiai:
- Polikarbonatiniai šiltnamiai.
- Stikliniai šiltnamiai.
- Plėvele dengti šiltnamiai.
Kiekvienas iš jų pasižymi tam tikromis savybėmis. Jeigu stikliniai šiltnamiai dažniausiai apibūdinami kaip ilgaamžiai, plėvele dengti – pigūs, tai polikarbonatiniai šiltnamiai yra ir pigūs, ir ilgaamžiai.
Tiesa, net ir tie patys polikarbonatiniai šiltnamiai gali būti ir daugiau, ir mažiau funkcionalūs. Jeigu nuspręsite montuoti pats – negalite būti tikras dėl kokybės. Paprasčiausiai plokščių prikalimas nėra toks paprastas darbas kaip galėjote pagalvoti. Juolab, polikarbonatiniai šiltnamiai pasižymi tuo, kad jie yra sandarūs. Visgi, jeigu jie nebus tinkamai sumontuoti – nebus ir sandarūs. Tokiu atveju vasaros naktimis užėjusios šalnos gali per vieną naktį sugadinti visą sezoną puoselėtą derlių.
Nedidelis šiltnamis = didelis derlius
Mažas šiltnamis nebūtinai reiškia, kad jūsų derlius bus nedidelis. Toli gražu, kadangi tinkamai sumontavus ir tinkamai prižiūrint nedidelį šiltnamį – jis gali dovanoti net daugiau „vaisių“ nei kad didelis. Šiuo atveju svarbiausia kokybė, o ne kokybė – puikiai pasiteisinantis posakis.
Jeigu norite, kad derlius būtų kokybiškas – svarbiausia yra pasirinkti geriausią žemę auginimui. Jeigu savo teritorijoje neturite „gyvo“ žemės sklypelio, kur būtų galima auginti derlių – pateikiame patarimus, kurie padės atgaivinti turimą žemės sklypelį.
- Paprasčiausias būdas atgaivinti žemę – paprasčiausiai ją pakeiskite. Nuimkite nuo senos žemės ne tik augalus ir organinius likučius, tačiau taip pat ir paviršutinį žemės paviršių.
- Šviežias mėšlas yra labai puiki trąša, kuri padeda net ir „pavargusiai“ žemei po truputį atsigauti. Geriausia ją dėti ankstyvą pavasarį. Tokiu atveju vasarą jau bus galima auginti pirmąsias daržoves.
- Pjuvenos yra dar viena priemonė, kuri padeda pavargusiai žemai atsigauti. Pjuvenomis padengtas dirvožemis dažniausiai būna kur kas puresnis. Tokiu atveju ne tik augalai geriau augs, tačiau taip pat ir bus kur kas paprasčiau ravėti.
- Kalkės dažniausiai naudojamos rudens metu. Tai puiki priemonė, kuri gali bent kiek sumažinti dirvos rūgštingumą.
- Žinoma, taip pat galima įsigyti ir specialias trąšas, kurios sukurtos tam, kad padėtų žemei atsigauti. Tiesa, geriausią efektą pavyks pasiekti tokiu atveju, jeigu leisite žemei bent jau vienerius metus pailsėti.
Gera dirva – pusė darbo. Taip pat labai svarbu, kad šiltnamis būtų kokybiškas, sandarus, tačiau tuo pačiu turėtų labai patogią vedinimo sistemą, kuri dažniausiai panaudojama itin kaitriomis dienomis.